.:Tuning Wizualny:.

 • Pierwszą rzeczą na którą można zwrócić uwagę na dodatkowe podświetlenie naszego Simka za pomocą diod LED. JA osobiście zastosowałem zielone, próbowałem dostać granatowe, ale są dość rzadko spotykane. Diody mam 4, gdyż po podłączeniu szeregowo, umożliwia to niestosowanie opornika (diody pracują na napięciu 3V, po podłączeniu szeregowym 4x3V= 12V czyli takie jak napięcie w Simsonie (dotyczy Simsonów z 12V-oltową instalacją elektryczną). W przypadku 6V trzeba zastosować 2 diody lub od źródła zasilania pociągnąć dwa przewody i zrobić dwa obwody z diodami podłączonymi również szeregowo. Ponieważ przy Simsonie są ograniczone możliwości montażu takiego podświetlenia dobrze jest pomyśleć, aby powiedzmy masa była zrobiona ze sztywnego drutu. Ja zastosowałem miedziany, może nie jest za sztywny, ale łatwo dostępny wyjąłem go z przewodu, a następnie podłączyłem tylko przewód masy i dokładnie zaizolowałem izolacją zostawiając miejsce na podłączenie diod. Z drugim drucikiem podobnie zrobiłem, mianowicie przewód zasilania, teraz już trzeba było połączyć diody ze sobą i z obydwoma drucikami. Teraz pozostało mi dokładnie zaizolować drucik miedziany i te które biegły od diod, aby mi się spięcie nie zrobiło. Niedługo zamieszczę zdjęcie. (JA użyłem diod Super LED, ponieważ tamte świeciły, a nie dawały światła)

 • Do Simsona można też założyć owiewki. Wiele osób uważa, że zwiększają opór powietrza, ale ich kształt jest w miarę opływowy i znikomo wpływają one na prędkość Simsona. Można je kupić bez większych problemów. Owiewki na ręce kosztują około 15 zł, a owiewka przednia około 40 zł.

 • Częstą udręką przy Simsonach jest czyszczenie felg. W moim były tak zabrudzone, że nie dało rady niczym domyć. W takiej sytuacji najlepiej wypolerować te powierzchnie. Należy zacząć od dokładnego umycia felg. Następnie należy posłużyć się papierem ściernym 1500-2000 (ja używałem 1500) i dokładnie poprzecierać powierzchnię felgi, która ma być polerowana. Teraz wystarczy obmyć felgę i poczekać aż wyschnie. Już można brać się za polerowanie. Ja używałem pasty polerskiej "Auto Max" bardzo szybko widać efekty pracy. Nakładając na szmatkę (czystą) polerujemy, aż do całkowitego wtarcia pasty. Najlepiej trochę poeksperymentować, bo po jakimś czasie pasta nie chce się za bardzo wcierać, wtedy można ją wytrzeć innym kawałkiem szmatki i efekt powinien być widoczny od razu Jeśli ktoś ma możliwość najlepiej wyjąć koło i pozdejmować szprychy. Wtedy szybciej można wyczyścić zarówno felgę jak i bęben, a o szprychach już nie wspominając. Jeśli ktoś ma wżery na feldze powinien najpierw zetrzeć tę powierzchnią papierem 800-1000, żeby możliwie je usunąć. Możemy również zrobić polerkę aluminiowych części widelca.

 • Do Simsona można również założyć kratkę na przednią lampę. Fajnie ona wygląda na lamie a jej koszt jest niewielki.

 • W Simsonach SR50/80, czyli skuterach można również założyć blachę ryflowaną na podnóżki. Przy dobrym jej wycięciu efekt jest znakomity, jednakże bardzo ciężko ją dostać :(.

.:Wasze pomysły:.

 • Jeżeli ktoś posiada wiertarkę i szczotkę drucianą (do wiertarki) może spolerować silnik i skrzynie biegów.
  1. Należy bardzo dokładnie umyć silnik.
  2.Podłączyc wiertarkę ze szczotką i dokładnie spolerować silnik, aż nabierze (ciemnego) połysku.
  3.Następnie można spolerować bardzo lekko papierem ściernym 2000 aż trochę się rozjaśni.
  4.Gdy uzyska oczekiwany efekt trzeba wytrzeć spolerowane części zwilżoną szmatką a następnie wypastować pastą polerską (lekko ścierną)
  5.Należy pamiętać ze aluminium utlenia się i co jakiś czas należy powtórzyć cykl
   
           autor nie ponosi odpowiedzialności za źle wykonany tuning

  Autor: Tomasz Witkowski